Kaip įsirengti gręžinį?

Požeminis vanduo yra pats sveikiausias kasdieniam vartojimui. Be to, gręžinys vartotojams užtikrina patikimą ir ilgalaikį vandens tiekimą. Norint išgauti kokybišką požeminį vandenį, reikia sumontuoti gręžinį su jame įrengti  vandens pakėlimo sistema, kurios svarbiausi įrenginiai yra giluminiai siurbliai.

Visa Lietuvos teritorija driekiasi per Baltijos artezinį baseiną, kuriame telkiasi didžiuliai kiekiai tinkamo žmonių vartojimui, gėlo požeminio vandens – net apie 7,2 mln. m3/d. Mūsų šalies teritorijai tenka apie 3,2 mln. m3/d. , taigi, bene visi Lietuvos miestai vandens tiekimo sistemoms naudoja  būtent požeminį vandenį. Lietuva yra viena iš labai nedaugelio šalių, kuriose didžioji dalis gyventojų turi galimybę gerti tik požeminį vandenį, pasižymintį ypatinga kokybe, nulemta gamtinių veiksnių. Yra daugybė kitų šalių, kurių pagrindinis ir kartais net vienintelis šaltinis, iš kurio galima gauti geriamojo vandens, yra paviršinis upių ir lietaus vanduo, savo kokybe labai smarkiai nusileidžiantis požeminiam vandeniui.

Gręžinys, iš kurio išgaunamas požeminis vanduo – tai apvalus, ne didesnis nei 2 m skersmens gręžimo instrumentais išgręžtas objektas žemės paviršiuje arba požemyje per nuosėdas, uolienas arba nuogulas bet kokia kryptimi, bet kokiu kampu. Gręžiniai pagal savo paskirtį yra skirstomi į: eksploatacinius, žvalgybinius, pagalbinius, specialiuosius bei skirtus sprogdinimui. Įrenginėjant gręžinį naudingųjų iškasenų eksploatavimui (požeminio vandens, naftos, gamtinių dujų ir pan.) dažnai į jį įleidžiami įvairiausio skersmens metaliniai arba plastmasiniai vamzdžiai.

Šiuo metu giluminiai gręžiniai yra vieninteliai gėlo vandens šaltiniai, galintys garantuoti ilgalaikį gyventojų geriamojo vandens poreikį. Kokybiškai ir profesionaliai įrengtas gręžinys tarnaus ne vienerius metus, o šiuolaikinės technologijos užtikrins požeminio vandens kokybę. Be to, sklype išgręžtas giluminis gręžinys užima visai nedaug vietos, jis nesugadina sodybos aplinkos, puikiai dera kieme prie dekoratyvinių augalų ar mažosios architektūros paminklų.

Renkantis giluminio gręžinio vietą ir jį  įrengiant būtina laikytis Lietuvos aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento LAND 4-99 reikalavimų, kuriuose nurodoma gėlo požeminio vandens gręžinių įrengimo ir naudojimo, konservavimo ir likvidavimo tvarka, taip pat vadovautis Lietuvos higienos norma HN 44:2006 – Vandenviečių sanitarinių apsaugos zonų nustatymas ir priežiūra.

Vieni pagrindinių įrenginių, reikalingų norint įrengti kokybišką požeminio vandens gręžinio sistemą, yra giluminiai siurbliai. Pagrindinė jų paskirtis – iki vartotojo ar kelių vartotojų pakelti numatytą vandens kiekį. Kad giluminis siurblys veiktų kokybiškai, be jokių trikdžių, jam būtina ir speciali valdymo įranga. Į ją įeina siurblio valdymo pultas, įtaisas, kuris išjungia siurblį, kai sistemoje nėra vandens, fazės relė ir kt. Įprastai siurblio nuleidimui į gręžinį yra naudojami specialūs nerūdijančio plieno lynai, o elektros energijos tiekimui – kabeliai, pritaikyti darbui vandenyje. Giluminiai siurbliai turi būti montuojami gręžinyje kiek žemiau vandens lygio, pasiekiamo eksploatavimo metu. Pagal savo galingumą, matmenis, reikalingą maitinančios elektros srovės įtampą bei atsparumą įvairioms vandenyje esančioms mechaninėms priemaišoms siurbliai yra skirstomi į tipus bei klases.

Parašykite komentarą