Modernūs kupoliniai pastatai, tinkantys įvairioms gyvenimo situacijoms

Minimalistiniai, subtilūs, apvalūs, turintys mažų dėžučių primenančias formas pastatai – rodos, kalbame apie tolimą ateitį, tiesa? Šie kupoliniai pastatai yra dviejų rūšių: geodeziniai pastatai arba geokupolai ir monolitiniai pastatai –  egzistuoja jau šiomis dienomis. Jie gali būti kaip modernūs ekologiniai namai, šiltnamiai, uždarieji baseinai,  pirtys, oranžerijos, kupolinės pavėsinės, observatorijos ir daugybė kitų variantų. Dar juos galima panaudoti įvairiems renginiams, pavyzdžiui, miesto šventėms, vestuvėms ar krikštynoms – galimybės tikrai neribotos. Šiame straipsnyje papasakosime kupolinių pastatų atsiradimo istoriją. Pasakysime iš kokių medžiagų ir kaip statomi kupoliniai ir geodeziniai pastatai. Taip pat atskleisime kas sudaro kupolinių monolitinių namų pagrindą.

Kupoliniai pastatai – jų atsiradimo istorija

  • Kupolinių pastatų konstrukcijos tėvu galime laikyti vokiečių inžinierių Carlą Zeissą. Pirmieji tokie pastatai, pradėję naujo tipažo erą, suprojektuoti po Pirmojo pasaulinio karo vokiečių inžinieriaus Waltherio Bauersfeldo (C. Zeisso kompanija) kaip planetariumo projektas. Jų skersmuo siekė net 25 metrus. Apytiksliai po 20 metų vienas įdomiausių XX a. išradėjų amerikiečių architektas Buckminsteris Fulleris nebuvo pirmasis patentavęs kupolo konstrukciją, bet ją išpopuliarino. Po Antrojo pasaulinio karo tokius statinius jis matė kaip ekonomišką ir efektyvų būdą spręsti būsto trūkumo klausimą.
  • 1960 m. architektas pasiūlė utopinę idėją – eksperimentinį miestą, kurį iš dalies dengia kupolas. Dėmesys turėjo būti skiriamas atviroms erdvėms, parkams, ūkiams, užterštumui mažinti – mašinos paliekamos miesto pakraštyje, o žmonės transportuojami į miesto centrą unikalia automatizuota greitkelių sistema specialiais automobiliais.

O šiais laikais kupoliniai pastatai gali virsti, pavyzdžiui, į ekologiškus namus, pirtis ir šiltnamius. Kupolinius pastatus galite užsisakyti pagal savo poreikius  susisiekus su mumis nurodytais kontaktais tinklalapyje – geokupolai.lt.

Iš kokių medžiagų ir kaip statomi kupoliniai ir geodeziniai pastatai?

Šie pastatai gali būti statomi iš įvairiausių medžiagų. Jų karkasai dažniausiai montuojami iš metalo arba medžio strypų, kurie sutvirtinami tarpusavyje. Sukonstravus laikančiąją pastato dalį, trikampės plokštumos gali būti dengiamos įvairiausio tipo medžiagomis – nuo betoninių plokščių iki šiaudų kitkų, kurios parenkamos atsižvelgiant į vietos klimatą, pastatų paskirtį bei ekologinius kriterijus.

Kas sudaro kupolinių monolitinių namų pagrindą?

Tokių namų pagrindą sudaro išlietas monolitinis kevalas, kuris dažniausiai apšildomas poliuretano putomis, užpildančiomis visus mažiausius tarpelius ir veikiančiomis kaip namų izoliacija. Gerai izoliavus bei apšildžius tokius namus, galima gerokai sumažinti šildymo poreikį, oras juose lengviau cirkuliuoja ir nesustoja pastato kampuose.

Apibendrinant, galima teigti, jog kupolinių pastatų rūšys: monolitiniai ir geodeziniai pastatai yra labai išskirtiniai vien dėl išvaizdos. Platesnę informaciją apie jų projektavimą ir statybą rasite – geokupolai.lt. Mūsų adresas: Pilies g. 8-4, 01403, Vilnius. Susisiekite internete nurodytais kontaktais – išpildysime  Jūsų norus!

Parašykite komentarą