Topografiniai matavimai: kas, kur, kada?

Kartais žmonės piktinasi, kad norint savo nuosavame žemės sklype pastatyti naują statytinį, reikia nueiti tikrus „kryžiaus kelius“, kad vizija virstų realybe. Visgi, taip jau yra, kad pastatų ir kitų statinių projektavimo ir statybų proceso tvarką reglamentuoja Lietuvos įstatymai, kuriuose aiškiai pasakyta, kad topografiniai matavimai yra būtini, jei norisi, kad pradėtų vykti statybos darbai. Priešingu atveju tai laikoma neteisėta veika, todėl paprastai tariant, naujai pastatytą sandėliuką gali tekti ir nugriauti. Taigi, nuo ko viskas prasideda?

Topografiniai matavimai – tai techninis jūsų žemės sklypo dokumentas, kuriame yra pateikiami visi jūsų sklypo geodeziniai duomenys, sklype esantys ar per jį einantys tinklai. Topografinė nuotrauka parodo, kokie pastatai ar kiti statiniai yra konkrečiame žemės sklype, koks žemės sklypo reljefas, kokie daugiamečiai augalai jame auga, kokios požeminės komunikacijos eina per sklypą ir pan. Taigi, gana aišku, kad patys topografinių matavimų neatsiliksite, o ir negalite, nes juos atlieka tik kvalifikuoti topografai.

Topografija – profesionalų darbas, kurį įvertina atitinkamos institucijos. Kitaip tariant, topografinius planus turi patvirtinti atitinkamos institucijos, organizacijos, miesto ar rajono savivaldybė. Ir tik tada, kai ponai biurokratai nusprendžia, kad topografiniai planai atitinka realybę, jie yra perduodami žemės sklypų savininkams.

Kaip vyksta topografiniai matavimai?

Pirmiausia būtina susisiekti su topografijos arba geodezinių paslaugų tiekėjais ir pateikti jiems visus reikalingus dokumentus:

  • Tikslų arba preliminarų žemės sklypo planą;
  • Žemės sklypo savininko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
  • Sklype esančių statinių registracijos dokumentus ir specialią pažymą apie sklypo teisinę registraciją. Šiuos dokumentus galite gauti iš Nekilnojamojo turto registro.

Taigi, kai dokumentai įteikti, pradeda vykti darbai. Pirmiausia geodezininkas arba topografas atvyksta į jūsų žemės sklypą ir atlieka detalius jo matavimus, kurie yra itin svarbus topografiniams planams. Vėliau surinkta informacija yra apdorojama specialiomis kompiuterinėmis programomis bei sujungiama su archyvine medžiaga, kad būtų galima patikrinti ar ne nėra neatitikimų. Jei neatitikimai aptinkami, vyksta duomenų patikslinimas ir topografinio plano ruošimas. Galiausiai paruoštas topografinis planas yra suderinamas su atsakingomis institucijomis ir perduodamas žemės sklypo savininkui, kuris gali pradėti įgyvendinti savo projekto planus. Tiesa, būtina atminti, kad topografiniai matavimai galioja vienerius metus, jei per juos darbai taip ir nepradėjo vykti, teks topografinius planus paruošti iš naujo.

Parašykite komentarą