Užsieniečių įdarbinimo procesai

Užsienio šalių piliečių įsidarbinimas Lietuvoje – vis ryškiau ir dažniau matomas reiškinys. Ne paslaptis, kad tai yra daugiausiai trečiųjų šalių piliečiai, ieškantys skalsesnės duonos mūsų šalyje. Tačiau pasitaiko nemažai ir ES piliečių, kvalifikuotų specialistų, kurie Lietuvos įmonėse atsiduria įvairiais tikslais ir dėl įvairių priežasčių.

Priklausomai nuo to, iš kokių šalių jie atvyksta, skiriasi įdarbinimo procesai. Iš Europos atvykstantys užsieniečiai Lietuvoje įsidarbinti gali labai paprastai, jiems nereikalingi jokie leidimai gyventi ir dirbti mūsų šalyje. Priešingai nei trečiųjų šalių piliečiai, kurie be tam reikalingų dokumentų negali nei gyventi, nei dirbti Lietuvoje legaliai.

Daugeliui darbdavių užsieniečių įdarbinimo procesai primena tamsų ir klaidų mišką, todėl net nesiima tokių darbuotojų paieškos. O kai kurie priešingai, labai nemažai tokių piliečių įdarbina savo įmonėse, ypatingai jie laukiami sezono metu statybose, gamyboje ir kitose. Tiesa, kaip jau buvo minėta, jų įdarbinimas turi tam tikrų niuansų, kurie dažniausiai patikimi tokiais procesais užsiimančioms įdarbinimo agentūroms.

Priklausomai nuo laikotarpio, kurį darbuotojas dirbs Lietuvoje, trečiųjų šalių piliečiams reikalinga nacionalinė viza bei leidimas dirbti arba laikinas leidimas gyventi Lietuvoje. Nacionalinei vizai ir leidimui dirbti Lietuvoje gauti gali kreiptis užsieniečiai, kurie planuoja dirbti ne ilgiau kaip vienerius metus. Visų pirma jie turi kreiptis dėl leidimo dirbti, o gavus šį, kreiptis dėl nacionalinės vizos suteikimo, leidžiančios gyventi šalyje.

Kitu atveju, jei darbuotojo darbo sutartis ilgalaikė, truksianti ne mažiau metus, bet ne ilgiau kaip trejus – reikalingas leidimai laikinai gyventi Lietuvoje. Šis leidimas tuo pačiu suteikia teisę ir dirbti, atskiras leidimas dirbti nėra reikalingas.

Nusprendus pasilikti dar ilgesniam, kaip trejų metų laikotarpiui, trečiųjų šalių piliečiams būtų reikalingas leidimas nuolatos gyventi Lietuvoje.

 

 

 

Parašykite komentarą