Butai: klausimai, dažniausiai kylantys būsimiesiems naujakuriams

Lietuvių tauta garsėja sėslumu bei poreikiu turėti kažką savo. Ypač kalbant apie gyvenamąją vietą. Nuosavi namai daugeliui, o ypač jaunoms, pakankamai užsidirbti nespėjusioms šeimoms, prilygsta svajonei (o kai ką atbaido ir dėl priežiūrai būtinų įdėti pastangų), tuo tarpu butai jau yra kažkas įkandamesnio. Aišku, visos reikalingos sumos  šiam pirkiniui savo banko sąskaitoje dažnas neturi, bet juk galima kreiptis dėl ilgalaikės paskolos į komercinius bankus. Apžvelgsime keletą klausimų, su kuriais neabejotinai susiduria ieškantieji savo “kampo”.

Seni ar naujos statybos butai?

Turintieji pakankamai lėšų net negalvoję renkasi antrąjį variantą, tuo tarpu kitiems tenka gerokai pasukti galvą: naujos statybos butų kaina kur kas aukštesnė, o tai reiškia didesnę paskolos sumą, užsitęsusį grąžinimo terminą, didesnes bankui permokėtas sumas. Yra ir kita pusė: šildymo sąskaitos naujuose namuose yra gerokai mažesnės, nusprendus butą parduoti taip pat išlošiama. Reikšmingas pliusas kalbant apie kaimynų kontingentą: mažai tikėtina, jog už sienos gyvens alkoholikas ar viskuo besiskudžianti pensininkė. Butas su “patirtimi” gali pareikalauti didelių kaštų renovacijai, šildymo sąskaitos dažniausiai irgi solidžios (reikia domėtis konkrečiu atveju), dėl nusidėvėjimo pardavimo atveju gresia dideli nuostoliai. Tad mąstykite, skaičiuokite ir tarkitės, kuris variantas jums yra priimtinesnis.

Ar didelio buto man reikia?

Keturių kambarių butą dažnausiai galima įsigyti pigiau nei dviejų. Stebitės?  Nieko keisto. Viskas ir vėl remiasi į išlaikymo kaštus – kuo daugiau ploto, tuo  didesnės sąskaitos už šildymą ateina. Aišku, jei šeima gausi, tada kito pasirinkimo nėra. Bet kam, pavyzdžiui, dviejų asmenų šeimai tiek “neįdarbinto” ploto? Identifikuokite savo poreikius ir situaciją:

  • galbūt artimiausiu metu planuojate šeimos pagausėjimą, tad papildomas kambarys bus tikrai reikalingas;
  • gal dirbate namuose ir jums aktualu atskiras darbo kambarys ir panašiai.

Apžiūrinėdami butą iš anksto apgalvokite, kokia funkciją kiekviena patalpa atliktų, taip į šį klausimą tikrai nesunkiai atsakysite.

Pirkti suremontuotą ar remontuotis pačiam?

Vartant nekilnojamojo turto skelbimus stebina kontrastingi vaizdai – prabanga dvelkiantys apartamentai bei patalpos, į kurias dėl jų estetinės išvaizdos būtų net nejauku įeiti (o kainos tokios užkeltos…bet ne apie tai dabar). Ar turite susikūrę aiškų savo būsimo būsto vaizdą, ar tiesiog norite patrauklios vietos gyventi? Pirmuoju atveju, aišku, rinkitės tą variantą, prie kurio dar reikės pridėti savo, kaip dizainerio, ranką (geriausia būtų dalinė apdaila, kai baziniai darbai jau atlikti, belieka tik estetiniai – sienų, lubų spalva, durys, šviesuvai ir panašiai). Jei nesate šiuo atveju išrankus, galite rinkts ir pagal kito skonį pilnai įrengtą butą. Beje, abiem atvejais butai galiausiai kainuoja panašiai: neįrengtas pigesnis, bet paskaičiavus remonto išlaidas kaina padidėja.

Parašykite komentarą